Project Description

Pradedant rengti namo projektą, architektus dažniausiai riboja ne tik neužstatomos teritorijos ribos ir planuojamas pastato biudžetas, bet ir užsakovo užduotys. Šiame projekte savininkai leido pasireikšti specialistams – ir nepasigailėjo.

UNIKALIŲ POREIKIŲ ATSPINDYS

Šio projekto autorius, architektas Tomas Kuleša mano, kad, kuriant individualų gyvenamąjį pastatą konkrečiam užsakovui, labai svarbu žinoti jo poreikius, nes jis pats ne visada arba tik iš dalies gali paaiškinti, kokio rezultato tikisi. Todėl architektui būtina suprasti konkretaus žmogaus (poros ar šeimos) pomėgius, gyvenimo būdą, charakterį ir pasiūlyti sprendimus, kurie atitiktų individualius (unikalius) poreikius projektuojant pastatą konkrečiame sklype, derėtų gamtiniame ir architektūriniame kontekste. Tai yra svarbiausias ir sudėtingiausias projektavimo etapas.

FUNKCIONALUMAS GAMTOS APSUPTYJE

Svarbiausia užduotis, kurią šiame projekte sprendė architektas ir rangovas, – suprojektuoti ir pastatyti energiškai efektyvų, A+ kategorijos pastatą, pasinaudojant inovatyviais inžineriniais sprendimais ir įranga. „Pagrindinis tikslas buvo sukurti funkcionalų bei originalų pastatą, išnaudojant sklypo savitumą. Sklypas ribojasi su mišku, todėl siekėme sukurti pastatą, kurio naudotojai turėtų labai stiprų vizualinį ryšį su gamta. Pastato tūris skaido erdvę į vidinį kiemelį, kuris yra miško pusėje, ir išorinę dalį, kuri ribojasi su kvartalo gatvele. Taigi pastatas yra tarsi barjeras, ribojantis viešą ir privačią sklypo zonas. Visi gyvenamieji bei vonios kambariai orientuoti į vidinį kiemą, turi maksimaliai dideles vitrinas. Tikiu, kad šis architektūrinis sprendimas leis jausti glaudų ryšį su nuolat besikeičiančiu gamtos vaizdu ir bus svarbiausias pastato interjero akcentas, neprarandant privatumo pojūčio“, – pasakoja T. Kuleša. Architektas neslepia, kad sėkmingai įgyvendinti projektą pavyko dėl darnaus užsakovo, projektuotojų (architekto, inžinierių) bei rangovo bendradarbiavimo. Svarbu ir tai, kad kuriant šį pastatą nebuvo apsibrėžti jokie išankstiniai rėmai ir visa komanda nuolat kūrė siekdama geriausio rezultato.

NEMATOMA JAUKUMO DALIS – INOVATYVIAUSIA NAMŲ ŠILDYMO, VĖSINIMO IR VĖDINIMO SISTEMA

Šiame name architekto nurodyta kryptis išlaikyta ir projektuojant bei diegiant inžinerines sistemas. Suplanuotos sistemos yra nematomos, negirdimos. UAB „Šilumos namai“ inžinieriai parinko „Uponor“ gaminamą lubinio vėsinimo sistemą „Renovis“. Tad, atliekant lubų apdailą, tarp tradicinių gipso plokščių buvo įterpiamos specialios gipso plokštės su vamzdeliais, kuriais vasarą teka šaltas vanduo. Taip vėsinamos lubos atvėsina patalpas be vėjo ir triukšmo. Jei nežinai, kad tokia sistema įrengta, jos net nepastebi.

Sistemos „Uponor Renovis“ valdymas suplanuotas įrengiant automatinę patalpų temperatūros kontrolės sistemą. „Šilumos namų“ inžinieriai temperatūros valdymo sistemą suplanavo taip, kad tas pats patalpos daviklis valdytų ir grindinį šildymą, ir lubinį vėsinimą. Esant poreikiui, reguliuoti bus galima ir telefonu per atstumą. Prie tokios komfortiškos ir modernios vėsinimo sistemos buvo numatyta ir aukšto lygio vėdinimo sistema.

Namas yra šalia miško, todėl lauko oras yra švarus ir gaivus. Tačiau vasarą miškas ir pievos tampa žiedadulkių šaltiniu, kartais užplūsta vabzdžiai. Parinkus specialius higienos sertifikatus turinčius ortakius, gaivus miško oras tiekiams į patalpas neprarandant gerųjų jo savybių. Per specialius filtrus žiedadulkės yra išvalomos, o rekuperatorius vasarą lauko orą atvėsina, o žiemą pašildo.

„Gyvenamųjų namų statybų srityje neįprasta mintis buvo įtraukti inžinierius nuo pat namo planavimo pradžios. Dirbant kartu su „Šilumos namais“, dar pirminiame etape buvo įvertinti inžinerinių sistemų sprendimai, parinkti geriausi keliai. Todėl statybų metu nekilo nesklandumų ir pavyko sėkmingai įgyvendinti architektūrinę idėją. Nereikėjo dirbtinai slėpti ortakių, kondicionierių ar kitų svetimkūnių“, – sako „Šilumos namų“ direktorius Julius Zubauskas.