Vėdinimas2019-04-19T15:53:36+00:00

Vėdinimo sistema nėra vien tik geras rekuperatorius

Parinkti vėdinimo sistemos sprendimai turi būti patikimi, ilgalaikiai ir kuo paprastesni. Projektuodami bei įrengdami vėdinimo sistemą visų pirma galvojame apie jos pagrindinę funkciją – kaip užtikrinti šviežią orą patalpose.

Patalpų vėdinimas naudojant rekuperatorių turi daug privalumų. Pats svarbiausias iš jų – vėdinimo sistemos kontrolė. Šiuolaikinės kontrolės sistemos ir specialūs davikliai patalpose leidžia matuoti temperatūrą, drėgmę, anglies dvideginio (CO2 – Carbon dioxide) koncentraciją,  lakiųjų organinių junginių (liet. LOJ,  ang. VOCs – Volatile organic compounds) koncentraciją ir kt. Pagrindinis vėdinimo proceso tikslas yra pašalinti iš patalpos CO2 ir VOCs užterštą orą.

Be oro kokybės stebėjimo sistemos neįmanoma įvertinti, ar rekuperatorius dirba teisingu režimu, ar tiekia pakankamai šviežio oro. Galbūt name yra įrengta vėdinimo sistema, o VOCs užterštumas vis tiek viršija visas normas? Projektuojant vėdinimą įmanoma tik preliminariai įvertinti, kiek VOCs generuos baldai ar naujos parketlentės. Įprastai VOCs generavimas patalpoje mažėja po namo įrengimo kelis metus ir nusistovi tam tikroje riboje. Mes taip pat turime stebėti CO2 ir pagal situaciją koreguoti rekuperatoriaus darbo intensyvumą.

VOCs ir CO2

VOCs (liet. LOJ) dažniausiai išsiskiria iš patalpoje esančių nenaturalių daiktų, o CO2 yra žmogaus kvėpavimo šalutinis produktas. Buvimas patalpoje su didele CO2 koncentracija atima jėgas ir proto aštrumą.

VOCs poveikis yra įvairiapusis ir labai pavojingas. Dažniausi VOCs šaltiniai: dažai, lakas, alyva, nauji baldai, nauji kilimai, buitinė chemija. Prieš 100 metų VOCs koncentracija patalpose buvo mažesnė, o dabar didžiausia jos koncentracija yra naujai įrengtame ar renovuotame name.

Mes remiamės rimtų organizacijų kaip ASHRAE ir REHVA informacija. Taip pat LEED ir BREEM standartai gali būti laikomi patikimos informacijos šaltiniais.